ŚWIĘTA KULINARNE i FESTIWALE SZTUKI

ŚWIĘTA KULINARNE

Święta smakoszy są mniej eksponowane niż uroczystości religijne, ale nie mniej godne polecenia. Zwykle poświęcone są one poszczególnym specjalnościom regionalnym; jedzeniu towarzyszą tańce, koncerty miejscowej orkiestry dętej i. na koniec wieczoru, hałaśliwe pokazy ogni sztucznych.

Takich świąt są dosłownie setki w każdym regionie, wystarczy przejrzeć lokalną prasę lub zapytać w biurze turystycznym. W lecie i w jesieni z pewnością znajdzie się coś godnego uwagi (często święta te noszą nazwę sagre). Większość z nich jest przeznaczona dla miejscowych i nie jest reklamowana, ale są wyjątki od tej reguły.

W Tivoli koło Rzymu, w drugą niedzielę października woda w miejskich fontannach staje się winem. To samo dzieje się w Citta della Pieve w Umbrii w czasie Festa della Fontane w kwietniu, oraz w niedalekim Panicale.

Warto także wspomnieć święto wina odbywające się w czerwcu w Orneto, a w Bolzano w drugiej połowie marca, oraz jarmark truflowy towarzyszący Palio w Alba w pierwszą niedzielę października.

Ogólnie rzecz biorąc, im mniejsza skala danego święta tym lepiej, gdyż tym łatwiej dołączyć do tańców i spróbować miejscowych specjałów.

FESTIWALE SZTUKI

Lokalna duma, która leży u podstaw wielu wspomnianych świąt kulinarnych wyraża się także w festiwalach sztuki, organizowanych w całych Włoszech (zwłaszcza centralnych). Odbywają się one często w starożytnych amfiteatrach czy innych ruinach i nierzadko trwają nawet cały miesiąc.

Najbardziej prestiżowym z nich jest odbywający się w sierpniu i wrześniu festiwal filmowy w Wenecji. Sławny stał się również Festiwal dei Due Mondi (Festiwal dwóch światów) organizowany w lecie w Spoleto. Trwający dwa miesiące festiwal muzyki klasycznej, filmu, baletu, teatru ulicznego, malarstwa, rzeźby itp. odbywają się na wolnym powietrzu w różnych zakątkach tego otoczonego murami historycznego miasta. Muzykę można usłyszeć w dwóch innych równie pięknych miejscach: Sleristerio w Macerata (Marche) i na rzymskiej arenie w Weronie.

Także w ruinach Pompei, w ostatnim tygodniu sierpnia odbywa się festiwal muzyczny Panatenee Pompeiane. Letni festiwal w Bolonii ma nieco inne oblicze: zespoły muzyczne grają na średniowiecznych dziedzińcach pałacowych, a opery mydlane, tak jak i filmy ambitne, pokazywane są w różnych niespodziewanych miejscach. Inne festiwale poświęcone są poszczególnym kompozytorom: muzykę Pucciniego można usłyszeć w Torre del Lago (niedaleko Viareggio) od końca lipca do połowy sierpnia, a Rossiniego w Pesaro od połowy sierpnia do początku września.

Warto też wiedzieć, że włoski sezon operowy zaczyna się w grudniu i trwa do maja lub czerwca. Głównymi scenami operowymi są La Scala w Mediolanie, Teatro dell’Opera w Rzymie. La Fenice w Wenecji. Teatro Comunale we Florencji i Teatro San Carlo w Neapolu. Są też inne mniejsze opery, które regularnie wystawiają spektakle w czasie sezonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.