Val Trompia, Lago d’Idro i Lago di Ledro

Val Trompia, Lago d’Idro i Lago di Ledro

W Brescii na przemysł zbrojeniowy można nie zwracać uwagi, ale przejeżdżając przez położoną na północ od miasta Val Trompia nie sposób tego uniknąć. Początki przemysłu sięgają tu XVI wieku, kiedy to Wenecjanie rozpoczęli wydobycie bogatych złóż rudy żelaza. Lokalna produkcja stała się dla nich wkrótce tak niezbędna, że chcąc zapewnić sobie dostateczną siłę roboczą, wprowadzili ograniczenia wyjazdów mieszkańców tego regionu. Dziś głównym ośrodkiem nie posiadającego już wielkiego znaczenia przemysłu zbrojeniowego jest GARDONE VAL TROMPIA, gdzie znajduje się siedziba firmy Beretta.

Dolina za Gardone jest uprzemysłowiona aż do LAVONE, a turystyka piesza staje się możliwa dopiero w BOVENGNO. Z tej małej wioski szlaki prowadzą na Monte Muffetto (4 godz.) oraz na Monte Crestoso i do tamtejszych górskich stawków (trasa ciekawsza; 5 godz. 30 min.), ale ponieważ nie ma tu rifugi (schronisk), trzeba wziąć ze sobą namiot. Nie posiadający namiotu mogą wybrać się do leżących nieco dalej rifugi’. Croce Domini (1992 m) przy końcu doliny i Bonardi (1743 m), powyżej przepięknej przełęczy Passo del Maniva. Z obydwu schronisk można przejść zarówno do Lago d’Idro, jak i wspiąć się na Monte Colombino (jest tam także parę stawów). Najbardziej przydatną mapą turystyczną jest Kompass Carta Turistica Le Tre Valli Bresciane. W ośrodkach narciarskich COLLIO i SAN COLUMBANOjest kilka dosyć tanich hoteli z pokojami dwuosobowymi za ok. 20 OOOL, a maleńki (ale często pełny) Behedere (030/927259) oferuje pokoje dwuosobowe.

Z rifugio Croce Domini stroma ścieżka prowadzi do szerokiej Valle della Berga i do położonej na drodze do Lago d’Idro miejscowości BAGOLINO. W tej spokojnej wiosce zachowały się liczne średniowieczne budynki i kościół San Rocco z zadziwiająco realistycznym cyklem XV-wiecznych fresków. Chcąc uniknąć dość nieciekawych letnisk nad Idro, można zatrzymać się właśnie tutaj. Hotel Cavallino (0365/99103) posiada pokoje dwuosobowe za 34 OOOL, a nad jezioro i z powrotem stosunkowo często kursują autobusy.

LAGO D’IDRO jest jeziorem dosyć malowniczym, z wyjątkiem swojego bagnistego krańca północnego, gdzie krajobraz szpeci wydobywająca piasek pogłębiarka. Ponieważ wzdłuż północnej części wybrzeża wschodniego nie ma drogi, łatwiej tam znaleźć spokojną plażę. Mimo, że kąpiel w jeziorze podobno powoduje wysypkę, niewielu przybyszów jest w stanie odmówić sobie wejścia do chłodnej i czystej wody. Poza pływaniem i odpoczywaniem na plaży, można też uprawiać spacery po okolicy. Znakowane szlaki poprowadzone są od wschodniego brzegu na wzgórza oraz z ANFO na brzegu zachodnim, obok rifugio Rosa di Baramone, do Bagolino. Przydaje się tu także wspomniana powyżej mapa.

Pozbawione charakteru letniska nad Idro są podobne jedno do drugiego. Przenocować można w Da Parida (0365/809026) w ANFO w pokoju dwuosobowym za 26 OOOL, albo w Miralago (0365 /83138), w CRONE, położonym na trasie autobusu, dwa kilometry od miasta Idro (cena podobna). Najwygodniejsze wśród kempingów są dwa w Anfo i dwa w Vantone, na wschodnim brzegu (obydwie miejscowości leżą na trasie autobusu z Brescii).

Na północny wschód od Idro, za Ponte Caffaro, przekracza się dawną granicę austriacką (do 1918). Stąd droga wiedzie do położonego w Val Sabbia, długiego na dwa kilometry, a szerokiego niewiele mniej, pocztówkowo pięknego Lago di Ledro. Nad tym spokojniejszym i znacznie przyjemniejszym niż Idro jeziorem leżą dwa kempingi oraz hotel Mezzolago (•0464/508181; cały rok), w którym za pokój dwuosobowy płaci się 40 OOOL.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.