Alpe di Siusi (Seiser Alm)

Alpe di Siusi (Seiser Alm)

Trawiaste równiny Alpe di Siusi, ciągnące się na północ od Bolzano, są niezwykłe z powodu swoich rozmiarów (ponad 60 kilometrów kwadratowych) i niezwykłego położenia u podnóża masywu Sciliar (Schlern), wysoko nad resztą doliny. Jadąc drogą przez dolinę nie sposób spodziewać się takiego ich krajobrazu.

Autobus z Bolzano dojeżdża do SIUSI, skąd trzeba przesiąść się na następny do Alpe. Szosa prowadzi szerokimi zakolami przez las Hauenstein, obok ruin zamku, który należał kiedyś do ostatniego minnesingera południowego Tyrolu, Osvalda z Wolkensteinu, oraz zwieńczonego cebulowatą kopułą kościoła San Valentino (Sankt Valentiskirchlein). Trasa autobusu kończy się w SALTRIA (SALTNER), centrum tych podmokłych terenów. Jest to obszar właściwie nienaruszony cywilizacją, jeśli nie liczyć wyrębu drzew. Na twardej trawie pasą się kluczące między bagnami i strumieniami konie, a tu i ówdzie rosną kępki sosen i stoją samotne chaty. Z Alpe di Siusi prowadzą ścieżki do schronisk w górach, a w Saltria jednymi z nielicznych budynków są dwa hotele. Prostszy z nich jest Brunelle (• 0471 /72940), gdzie za częściowe utrzymanie płaci się 33 000 L od osoby.

Sciliar (Schlern) i Sasso Lungo (Langkofel)

Park narodowy, który obejmuje ten obszar nazywa się tak, jak płaska skalista góra Sciliar (Schlern). Składa się ona z dwóch szczytów, Cima Euringer i Santner. Na Schlern wiodą szlaki z TIRES (TIERS), FIE AM SCILIAR (VOLS AM SCHLERN) i SIUSI (SEIS). Wszystkie one mają długie i strome odcinki podejścia na szczyt (2563 m.). Tuż pod szczytem znajduje się, zbudowane w latach 80. XIX wieku, jedno z pierwszych schronisk alpejskich Rifugio Bolzano al Monte Pez (Schlernhaus; • 0471/616024; VI-kon. IX). Kolejka linowa z położonego ponad UMS (UMES DI FIE) HOFERALP skraca podejście o ok. 1000 m. W lecie ścieżki mogą być zatłoczone, ale wieczorem, gdy ostre kontury Sasso Lungo (Langkofel) zasnuwają się mgłą, większość spacerowiczów znika w dolinach.

Szlak na masyw Sasso Lungo odchodzi od ścieżki między Saltria a Monte Pana, powyżej położonej w Val Gardena Santa Cristina. W kilka godzin można dojść tym szlakiem do Rifugio Vincenza (Langkofelhutte; • 0471 /77315; kon. VI-25IX), a stąd inna ścieżka schodzi trawersem na przełęcz Passo di Sella (Sellajoch).

Val Gardena (Grodnertal)

Równina Alpe połączona jest trasami turystycznymi i kolejkami linowymi z Val Gardena (Grodnertal), gdzie pełno jest nie najnowszych już domów noclegowych i stojących przed nimi autokarów turystycznych.

Główna wioska w dolinie, ORTISEI (SANKT URLICH), jest od wieków ważnym producentem ręcznie rzeźbionych drewnianych zabawek. Kilka rodzin od lat zajmowało się wyrobem jednego rodzaju zabawek i do dziś trzy tysiące rzemieślników w wiosce wyrabia meble i posążki religijne. Ortisei jednak, tak jak i sąsiednie wioski SANTA CRISTINA i SELVA (WOLKENSTEIN), jest obecnie przede wszystkim ośrodkiem narciarskim. Blisko stąd już do trasy Sella Ronda. Składa się ona ze zjazdów narciarskich i wyciągów i prowadzi wokół najważniejszego obszaru narciarskiego w Dolomitach, Gruppo di Sella. Przejazd tą długą trasą zajmuje przynajmniej jeden cały dzień. Do Bolzano można wrócić autobusem albo też pojechać okazją w drugą stronę, w kierunku Passo di Sella lub Passo di Gardena.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.