Finale Ligure

Finale Ligure

Mimo że FINALE LIGURE jest komercyjną miejscowością turystyczną i posiada w okolicy centrum prawie sto hoteli, nie przestaje być ono atrakcyjne. W mieście są trzy dzielnice. Położona nad morzem Finale Marina składa się z wysadzanego palmami nadmorskiego bulwaru i dochodzących do niego wąskich handlowych uliczek, Finale Pia jest najbardziej wysunięta w stronę Genui, a Stare Miasto — Finalborgo — leży na wzgórzu parę kilometrów od morza. Urwiste ściany skalne, górujące nad wybrzeżem, szczególnie dobrze nadają się dla alpinistów, a popularne są zwłaszcza wśród amatorów, którzy w czasie weekendów zbierają się w Bar Gelateria Centrale na Piazza Garibaldi w Finalborgo. Informacje o trasach wspinaczki i podstawowy sprzęt można otrzymać w Sport Alp, Via Nicoletta 23 (•019/970549) lub w Rockstore w FEGLINO, nieco w głąb doliny (5 autobusów dziennie).

Miasto jest jednak znane nie tyle z powodu swoich klifów, co jednych z najważniejszych w Europie, zamieszkanych w czasach prehistorycznych, jaskiń. Jaskinie są zamknięte ze względu na prace wykopaliskowe, ale niektóre znaleziska wystawiono w Museo Archeologico, na krużgankach kościoła Santa Caterina w Finalborgo (wt.-sb. 10.00-12.00 i 15.00-18.00, nd.9.00-12.00).

Przede wszystkim jednak, Finale Ligure jest przyjemnym miejscem na nocleg. Wśród położonych w centrum hoteli wyróżnia się miły, rodzinny Cirio przy Via Pertica w starej części miasta (• 019/692310). Pokój z łazienką i częściowe utrzymanie kosztuje tu u szczytu sezonu 30000 L, a w przybudówce znajduje się także mały apartament (bez kuchni). Inny hotel o podobnym charakterze i cenie to Ferrando, Via Barrili 31 (• 019/692355). Najtańsze jednak jest umieszczone w dawnym zamku, wysoko ponad stacją kolejową, schronisko młodzieżowe (Via Generale Caviglia; • 019/690515; poł.IV-poł.X; 9000 L). Jest bardzo wiele innych hoteli, w których poza pokojem trzeba zamówić wszystkie posiłki, co kosztuje ok. 35 000 L, ale często za wykupienie tylko niektórych posiłków można uzyskać zniżkę. Biuro AAST, Piazza Vittorio Veneto 29 (codz. w lecie 9.00-12.00 i 15.30-19.00; w zimie 9.00-12.00 i 15.00-17.00) dysponuje pełną listą hoteli wraz z cenami.

Osoby nie stołujące się w hotelu mogą korzystać z bardzo dobrej liguryjskiej restauracji Da Giovanni, Via Roma 9 (•019/692245; zamkn. sb. z wyjątkiem VII i VIII; należy przyjść wcześnie lub zarezerwować stolik) albo z otwartej do północy trattoriiAu Quatre, Via Fiume 38, w Finalborgo, z dobrym jedzeniem, dobrą muzyką i swobodną atmosferą.

W górach

Jeżeli tylko ma się możliwość, warto poszukać środka transportu i pojechać w pobliskie góry. Można tam zobaczyć małe, otoczone lasem wioski na wzgórzach, rozpadające się budynki gospodarskie i tarasowate zbocza, na których rosną winorośle. Z dala od głównych dróg można jeszcze czasem dostrzec woły ciągnące wozy z sianem, co daje pewne poczucie oddalenia od świata. Jedzenie jest tu bardzo dobre: miękkie sery w oliwie, miejscowe wina i owoce nie mają sobie równych. Połączenia autobusowe są bardzo rzadkie, ale istnieje szereg szlaków turystycznych, które prowadzą w głąb prowincji. Jeden z nich zaczyna się w VERZI, 5 kilometrów za Finale Pia, i częściowo prowadzi dawną Via Aurelia, która w dolinie Val Ponci mija kilka rzymskich mostów. W pół dnia można dojść z powrotem do Varigotti (mapami dysponuje AAST), skąd co pół godziny kursują autobusy do Finale Marina.

Najpopularniejsza wśród turystów jest wycieczka do grot w TOIRANO (codz. 9.30-11.30 i 14.30-18.00; 50 min. zwiedzania; 5000 L), do których wejście położone jest w połowie wysokości znajdującego się tuż za wioską skalistego wzgórza. Istnieją dowody na to, że w jaskiniach tych już 12,5 tys. lat temu polowano na mieszkające tu niedźwiedzie. Prastare ślady człowieka w zastygłym dziś błocie są zaznaczone kółkami z kredy, a w Grotta della Basura znajduje się prawdziwy podziemny cmentarz niedźwiedzi. Drugi zespół grot, Grotta di Santa Lucia, zawiera efektowne stalaktyty i stalagmity.

Autobusy do Toirano odchodzą sprzed stacji w Finale Ligure, a zbaczają z głównej drogi w BORGHETTO SAN SPIRITO. Kilka kilometrów dalej trasa przebiega przez BORGIO VEREZZI. W XIX wieku, w tutejszym Santuario del Buon Consiglio, artysta nazwiskiem Brilla zbudował niezwykłą grotę skalną. Otwiera się ją w każdą pierwszą sobotę miesiąca o 16.00 i 25 kwietnia na święto Festa della Madonna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.