Varesotto

Varesotto

Varesotto jest najmniej atrakcyjną, ale za to najbogatszą prowincją regionu jezior. Ten duży okręg przemysłowy produkuje wszystko, od butów i jedwabiu po helikoptery. Trzy leżące na terenie prowincji jeziora są poważnie zanieczyszczone, a w dodatku, ponieważ leżą na równinie, nie wytrzymują konkurencji z bogactwem krajobrazu pobliskiego Maggiore i Como. Stolica prowincji, Varese, jest ważna tylko ze względu na dogodne połączenia kolejowe i autobusowe z bardziej interesującymi miejscami, jak np. Castiglione Olona czy Castelseprio.

Varese

VARESE jest ładnym miastem ogrodów, marmurowych willi z lat pięćdziesiątych i prostokątnych gmachów z ery Mussoliniego, na którego obrzeżu mieszczą się fabryki butów. Jego mieszkańcy są równie uczuleni na punkcie swojej aparycji, jak mediolańczycy i wyglądają prawie równie doskonale, jak manekiny na wystawach drogich sklepów wzdłuż głównej ulicy, Corso Matteotti.

Na centralnym placu miasta, Monte Grappa, mieści się biuro AAST (pn.-pt. 8.30-12.30 i 14.00-18.45, sb. 9.00-12.00 i 15.00-18.00). Kieruje ono turystów do głównej atrakcji miasta, jaką jest ogród francuski (do 17.00 w zimie i do 18.00 w lecie), znajdujący się za zbudowanym w XVIII wieku dla książęcej rodziny Este z Modeny długim, różowym Palazzo Estense. W kwietniu lub październiku można spotkać w Varese wielu cudzoziemców, także Amerykanów, którzy przyjeżdżają tu z okazji pokazów mody w Mediolanie. Bliskość stolicy regionu oznacza także, że większość hoteli nastawiona jest na bogatych klientów, za których płacą ich macierzyste firmy. Są jednak dwa tańsze hotele: Bologna, Via Broggi 7 (róg Via G. Verati; *0332/234362), posiada pokoje dwuosobowe w cenie 25 OOOL, natomiast nocleg w położonym nieco dalej hotelu Stadio, Via Bolchini 24 (*0332/224069), w pokojach nawet czteroosobowych kosztuje 15 OOOL, a sąsiednia restauracja oferuje obiady firmowe za 9000L.

Okolice Varese: Castiglione Olona i Castelseprio

Trasa jednej z najciekawszych wycieczek, jakie można poprowadzić z Varese, wiedzie do leżącej w odległości zaledwie 20 minut jazdy autobusem (# B45 z Piazza Kennedy) renesansowej w stylu wioski CASTIGLIONE OLONA. Zbudował ją w XV wieku kardynał Branda Castiglione pod wpływem architektury, jaką zobaczył we Florencji. Położoną na szczycie kolegiatę i baptysterium ozdabiają wykonane przez ucznia Masaccia, Masolino, łatwo czytelne freski. Dalsze freski znajdują się w Casa dei Castiglioni na spokojnym, głównym placu miasta. Jeden z nich przedstawia Vesprem na Węgrzech, tak jak opisał je Masolinowi kardynał, który spędził tam pewien czas jako biskup. Castiglione Olona ożywia się w pierwszą niedzielę miesiąca, gdy odbywa się tu targ staroci.

Leżące dalej na trasie autobusu # B45 CASTELSEPRIO jest mniej interesujące, choć warto zobaczyć miejscowy kościół Santa Maria Foris Portas, który wzniesiony został w VII wieku. Wnętrze ozdobione jest egzotycznym bizantyjskim cyklem fresków Dzieciństwo Chrystusa, które odkrył w czasie ostatniej wojny ukrywający się w kościele partyzant.

Na północ od Varese: wycieczki

Atrakcyjniejszy od trzech jezior w pobliżu Varese jest wcięty głęboko w dolinę Valganna (niedaleko granicy szwajcarskiej) staw górski Lago di Ghirla. Po przeciwnej niż droga B37 stronie stawu leży kemping, skąd zaczyna się wiele trudnych tras wycieczkowych.

Dla amatorów łatwiejszych spacerów lepsze są szlaki wiodące przez pola i lasy na północ od Varese, z których najciekawszy prowadzi do MACCAGNO nad Lago Maggiore. Zaczyna się w PORTO CERESIO, u podnóża Lago Lugano (koło granicy szwajcarskiej), a przejście całego szlaku zajmuje dziesięć dni (można oczywiście wybrać tylko fragment trasy). Dostępna w lokalnych księgarniach broszurka Via Verde Varesina (tylko po włosku) zawiera użyteczne informacje na temat możliwości dotarcia do różnych punktów tego szlaku środkami komunikacji publicznej oraz na temat hoteli i restauracji. Mapki natomiast ma niedokładne i jeśli ktoś nie zna języka na tyle, żeby zrozumieć opisy szlaku, potrzebna mu jest inna mapa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *