Północny wschód: okolice Mont Blanc

Północny wschód: okolice Mont Blanc

Północna część Valle d’Aosta, nad którą piętrzą się szczyty masywu Mont Blanc (wł. Monte Bianco), pokryte przez cały rok śniegiem, jest bardzo malownicza, ale i często zatłoczona. Najwspanialsze widoki roztaczają się z (czasem nawet bardzo) chybotliwej kolejki linowej, która ponad masywem przewozi turystów do francuskiego Chamonix. Przyjemność ta kosztuje jednak bardzo drogo, nawet zważywszy możliwość powrotu do Włoch autobusem lub autostopem przez 11-kilometrowy tunel Mont Blanc. W dodatku kursowanie kolejki jest często zawieszane z uwagi na złą pogodę.

La Thuile i Testa d’Arpy

Jeżeli kogoś nie stać na bilet na kolejkę, może wybrać się na pieszą wycieczkę na Testa d’Arpy. Do punktu początkowego szlaku, dużej miejscowości wypoczynkowej LA THUILE, znajdującej się na drodze do Petit St Bernard we Francji, kursują autobusy z Pre-St-Didier, końcowej stacji na trasie kolejowej z Aosty. W górę idzie się (drogą i ścieżką) nieco powyżej dwóch godzin do położonego na szczycie Colle San Carlo hotelu La Genzianella. Stąd ścieżką przez las w ciągu 10 minut dochodzi się do Testa d’Arpy, naturalnego balkonu, z którego widać —jak z lotu ptaka — całą dolinę aż do Mont Blanc. Warto mieć przy sobie dobrą mapę (FSB Monte Bianco) nie tyle, żeby znaleźć drogę, ale żeby móc rozpoznać szczyty i lodowce, które się będzie oglądać. Z innych, zaczynających się od hotelu szlaków, najciekawszy jest 45-minutowy spacer do Lago d’Arpy, skąd schodzi się z powrotem do La Thuile.

Samo La Thuile jest nieco przesadnie rozbudowanym ośrodkiem, i dlatego odwiedziwszy AAST i zaopatrzywszy się w mapy, lepiej udać się na nocleg na górę, do La Genzianella. Pokoje dwuosobowe bez łazienki kosztują tam zależnie pory roku 27 000-36 500 L (rozsądnie jest zadzwonić wcześniej i zarezerwować sobie miejsce).

Courmayeur i Mont Blanc

COURMAYEUR jest najelegantszym i najpopularniejszym ośrodkiem narciarskim w Valle d’Aosta. Trasy narciarskie są tu dobre i nie szczególnie trudne, sceneria jest wspaniała, ale wioska utraciła swój dawny charakter przez zalew pseudoalpejskich domków i knajp dla narciarzy.

Najwygodniejszą bazą dla przyjeżdżających na wycieczkę pieszą lub wyprawę kolejką linową do Chamonix, jest położone 5 kilometrów za Courmayeur LA PALUD. Dojeżdżają tam co prawda tylko trzy autobusy dziennie, ale łatwo jest złapać okazję. Nie należy się przy tym zrażać liczbą eleganckich samochodów narciarzy, które się nie zatrzymują. Miejscowi mieszkańcy zwykle biorą autostopowiczów.

Kolejka linowa ma swoją dolną stację w La Palud, skąd jedzie się w trzech etapach, przez Punta Hellbronner i Aiguille du Midi (gdzie na szczycie maczugowatej granitowej skały mieści się restauracja) do Chamonix. Najlepiej jest wyruszyć koło 9 rano, gdyż koło południa niebo zwykle pochmurnieje i można nie zobaczyć wiele. Trzeba też przyjechać pod kolejkę z pewnym wyprzedzeniem, gdyż, zwłaszcza w letnie weekendy, może być wielu chętnych do wyjazdu. Pierwsza kolejka wyjeżdża o 8 rano, a ostatnia o 16.20, ale regularność odjazdów zależy od warunków pogodowych. Trzeba też pamiętać o zabraniu ze sobą ciepłych rzeczy, gdyż nawet jeśli w dolinie panuje wielki upał, temperatura na szczycie spada przynajmniej do zera.

Inną możliwością są spacery po dwóch, położonych u stóp Mont Blanc dolinach, w których znajdują się sezonowe kempingi (dojazd autobusem z Courmayeur). Bardziej interesującą z nich jest leżąca bardziej na zachód Val Ferret, gdyż z położonego w głębi doliny Frebouze wrócić można przez Monte de la Saxe, skąd roztaczają się cudowne widoki na Mont Blanc.

Dla szukających niedrogiego noclegu w Courmayeur, najtańszy jest znajdujący się nad stacją benzynową na głównej drodze motel Agip (• 0165/842427), gdzie pokoje dwuosobowe bez łazienki kosztują 28 000 L. Jedną z najprzyjemniejszych restauracji w miasteczku posiada hotel Turistica (przy przecznicy od głównej ulicy Courmayeur), który dysponuje także pokojami do wynajęcia (są nieco droższe).

Natomiast najtańszymi hotelami w La Palud są Funma (• 0165/89924) i La Quercia (• 0165/89931), w których pokój dwuosobowy bez łazienki kosztuje około 36000 L. Ponieważ poza sezonem są one zamknięte, można być zmuszonym do zatrzymania się w jednym z pokoi dwuosobowych z łazienką niezwykle komfortowego hotelu Yallee Blanche (• 0165/89933; 43 000-45 000 L).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *