Piemont Wschodni: Vercelli i Novara

Piemont Wschodni: Vercelli i Novara

Trudno sobie wyobrazić krajobraz mniej włoski niż rejon na wschód od Turynu. Na zupełnie płaskiej równinie, przez którą wiedzie droga i linia kolejowa do Mediolanu, znajdują się ogromnepola uprawne, dające najwięcej ryżu w Europie. Przez połowę roku pola te są pod wodą (w zimie zalewa się je wodą ciepłą), a najpiękniej wyglądają w jesieni, kiedy delikatne słońce rozświetla mgły i odbija się od naszpikowanej łodygami wody.

Niezależnie od pory roku, przybysze szybko nużą się tutejszym pejzażem i chętnie wyjeżdżają do Mediolanu lub Turynu, albo na północ, poprzez Novarę i Vercelli do Val Sesia. Ta właśnie dolina kończy się na zboczach Monte Rosa, przy szwajcarskiej granicy.

Vercelli

VERCELLI stanowi centrum piemonckiego, a także europejskiego obszaru uprawy ryżu. Zawsze pełno jest tu biznesmenów, którzy spierają się o ceny na Borsa di Riso (giełdzie ryżowej). Mając trochę wolnego czasu, można odwiedzić bazylikę SantWndrea, znajdującą się naprzeciw dworca kolejowego. Została ona wzniesiona w XIII wieku przez pewnego kardynała, który za pomoc okazaną Henrykowi III w zdobyciu przeż niego tronu angielskiego, otrzymał prawo do dochodów z pewnego klasztoru w hrabstwie Cambridge i przeznaczył je na budowę świątyni. Ponieważ dochody te były ogromne, ukończenie bazyliki zajęło zaledwie dziewięć lat, co wydaje się niewiarygodne w porównaniu z trwającym nieraz ponad 100 lat okresem budowy innych kościołów. Dziś bazylika ma ważną pozycję w historii włoskiej architektury. Jest ona jednym z najstarszych w kraju kościołów posiadających elementy gotyckie: ostre łuki, wysmukłe dochodzące do sklepienia kolumny i stojące po obu stronach fasady, wysokie, lekkie, zwieńczone stożkowatymi dachami wieże z dzwonami.

Najprzyjemniejszym miejscem w Vercelli jest Piazza Cavour, otoczony pokrytymi patyną arkadami. Znajduje się on tuż przy głównej Corso Liberta i jest miejscem cotygodniowego (wtorek) jarmarku. W pobliżu, na Via Borgogna, mieści się duże Museo Borgogna (w lecie wt. i czw. 15.00-17.00; w zimie 14.30-16.30; cały rok nd. 10.00-12.00), które, oprócz prac stosunkowo mało znanych artystów lokalnych, posiada także dzieła Brueghla i Jana Steena oraz zbiór fresków z miejscowych kościołów.

Znalezienie w Vercelli wolnego pokoju może być trudne, gdyż hotele często pełne są przedstawicieli europejskich przedsiębiorstw zainteresowanych handlem ryżem oraz uczestników targów przemysłowych w niedalekim Turynie. Lepiej jest więc wcześniej zadzwonić i dokonać rezerwacji. Najtańszy jest znajdujący się przy dworcu autobusowym (dwie minuty od stacji kolejowej) hotel Rondinella, Corso Gastaldi 15 ( 0161/53835), gdzie pokoje dwuosobowe bez łazienki kosztują tylko 20000 L.

Natomiast Albergo Yalsesia, na Via G. Ferraris (• 0161/53842) jest co prawda obskurny, ale wygodnie położony. Za pokoje dwuosobowe bez łazienki płaci się tu 33 500 L, a za pełny posiłek 12000 L.

Novara

NOVARA oddalona jest od Vercelli o 20 minut jazdy pociągiem na trasie kolejowej w kierunku Mediolanu. Znacznie bardziej niż Vercelli nadaje się na miejsce noclegu. Jej główna wybrukowana półokrągłymi kamieniami ulica, Corso Cavour, obfituje w pasticcerie i staromodne herbaciarnie. Z historycznej Novary nie pozostało dziś wiele. Średniowieczne Broletto mieści w lecie kino pod gołym niebem, a ogromna Duomo, przy której wszystko inne wydaje się skarłowaciałe, jest budowlą w stylu neoklasycznym. Wewnątrz znajdują się resztki wcześniejszych kościołów: pochodzące z V wieku baptysterium z przedstawiającymi sceny z Apokalipsy freskami z X wieku oraz także pokryta freskami kaplica z XII wieku (oba zabytkowe miejsca otwarte są jedynie rano). Kilka ulic dalej, w kierunku północnym, wyłania się oryginalna trzypoziomowa kopuła kościoła San Gaudenzio, którego iglica kształtem przypominająca strzykawkę, góruje nad całym miastem. Kościół jest dziełem XIX-wiecznego architekta Antonellego, który jest również twórcą innego niekonwencjonalnego projektu, synagogi Mole w Turynie.

Najwygodniej położonym hotelem w mieście jest znajdujący się naprzeciw stacji kolejowej Moderno (• 0321/29864), z pokojami dwuosobowymi bez łazienki w cenie 35 000 L. Niedroga jest też pizzeria Le Tre Laterne, przy Via dei Tornelli (tuż przy Piazza Gramsci, przy końcu Corso Cavour).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *