Okolice Bergamo

Okolice Bergamo

Rozwój przemysłu zeszpecił krajobraz okolic Bergamo, zwłaszcza w położonej na północny zachód od miasta Valle Seriana, gdzie fabryki i bloki mieszkalne wygrywają konkurencję z lasami i górami, a rzeki zamieniono w strumyki przez zbudowanie elektrowni wodnych. Górne partie doliny są jednak dosyć ładne i łatwo do nich dojechać autobusem z Bergamo.

Clusone

Pierwszą miejscowością w dolinie rzeki Serio, w której warto się zatrzymać, jest malownicza, położona na szczycie wzgórza wioska CLUSONE, gdzie główną, przyciągającą turystów atrakcją, jest Chiesa dei Disciplini (powyżej centrum, 10 min. od dworca autobusowego). Wewnątrz nie jest on szczególnie interesujący, ale dwa dobrze zachowane, XV-wieczne freski, umieszczone na murze kościoła, z pewnością usprawiedliwiają przybycie tutaj. Ciekawe jest nie tylko oczywiste przesłanie fresków, ale i ich polityczna wymowa. Tematem fresku górnego, Triumf śmierci, jest stosunek bogaczy do śmierci. Trzej szlachcice wracają z polowania i napotykają na drodze otwarty grób z połowicznie już zepsutymi ciałami papieża i cesarza. Nad grobem stoi ogromny szkielet, który symbolizuje śmierć, a inne szkielety, nieprzekupne, nie zainteresowane proponowanymi im łapówkami, zamierzają się na stojące nad trumną postacie. Taniec śmierci jest kontynuacją tej opowieści z morałem: przeciwstawione tu są skorumpowane klasy wyższe i idący w procesji zadowoleni przedstawiciele plebsu, z których każdy na swój sposób, radośnie tańcząc, posuwa się ku śmierci, a napis nad nimi wzywa tych, którzy prawdziwie służyli Bogu, aby nie bali się zbliżyć i „przyłączyć do tańca”.

Po samym Clusone warto sie także przejść, zwłaszcza w poniedziałek, gdy strome, kręte uliczki zajęte są przez sprzedawców wyrabianych w okolicy kiełbas i serów. Biuro AAST znajduje się na Piazza della Orologia, którego nazwa pochodzi od umieszczonego na wieży Palazzo Comunale, niesłychanie skomplikowanego, XVI-wiecznego zegara. Mając czas i cierpliwość można spróbować odczytać z niego aktualną datę, znak zodiaku, długość nocy i fazę księżyca. Biuro turystyczne posiada informacje na temat miejscowych tras spacerowych i hoteli (z pięciu jednogwiazd-kowych hoteli najtańszy jest Gamberino na Via Cifrondi, *0346/21215).

Val Cavallina

Z Clusone można pojechać autobusem nad Lago d’Iseo lub w górę Valle Seriana, choć ta druga możliwość zainteresuje głównie zapalonych narciarzy. Położona nieco na południe, równoległa do Valle Seriana, Val Cavallina, ucierpiała również od rozbudowy przemysłu, szpecą ją małe fabryczki i brzydkie budynki mieszkalne. Ośrodki wypoczynkowe wokół Lago Endine są raczej przyjemne, ale większość przybyszów po prostu omija je i jedzie prosto nad Lago Iseo.

Dalej na północny zachód, za jeziorem, leży duży ośrodek narciarski Cantoniera della Presolana, z kilkoma drogimi hotelami, które pochodzą z przełomu wieków. Jest tu piętnaście tras zjazdowych, lodowisko, wypożyczalnia nart i sanek oraz pewna liczba niezbyt drogich, jednogwiazdkowych hoteli. Położona za Presolana Val di Scalve jest sławna z wąwozu rzeki Dezzo. Skały wiszące nad wyżłobionym przez bystry nurt rzeki wąskim korytem wyglądają niezwykle malowniczo, mimo że obecnie sama rzeka, w wyniku zbudowania tu elektrowni wodnej, jest tylko małym strumykiem.

Val Brembana

Na północny wschód od Bergamo znajduje się otoczona przez góry Val Brembana, którędy w średniowieczu regularnie przechodziły karawany mułów, przewożące minerały z Valtellina do miast na równinie. Dzisiaj drogę przemierzają głównie jadący do FOPPOLO niedzielni narciarze oraz zmierzający do uzdrowiska SAN PELLEGRINO TERME nieco mniej energiczni Włosi. San Pellegrino jest od początku tego stulecia najmodniejszym kurortem w Lombardii, a jego najważniejsze, przesadnie okazałe gmachy, wytworne hotele i kasyno, pochodzą właśnie z przełomu wieków. Zmęczywszy się tym pseudobarokiem, można wyjechać kolejką linową na SAN PELLEGRINO VETTA, skąd widoki Alp są wręcz fantastyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *