Na zachód od Aosty: trzy zamki

Na zachód od Aosty: trzy zamki

Na zachód od Aosty droga i linia kolejowa przebiegają główną doliną w pobliżu szeregu zamków. Łatwo do nich dojechać korzystając z komunikacji publicznej, a po ich zwiedzeniu można złapać autobus lub okazję i pojechać dalej w jedną z dolin Parku Narodowego Gran Paradiso.

Castello di Sarre

Jednym z tych zamków jest XIII-wieczny Castello di Sarre (VII-poł. IX śr.-pn.

10.00-11.00 i 14.30-16.30; VI tylko sb. i nd.; 2000 L), do którego można dojechać autobusem lub pociągiem z Aosty. Od przystanku autobusowego przy głównej drodze należy zejść w nie oznaczoną boczną drogę zaraz przed budką opłat za korzystanie z szosy. Natomiast ze stacji kolejowej trzeba iść 10 minut pod górę drogą prowadzącą wśród sadów jabłkowych. Sarre to dawny pałac myśliwski Wiktora Emanuela II, który król kupił przez pomyłkę. Zamierzał on początkowo nabyć znajdujący się naprzeciw zamek Aymaville, ale wysłany przez niego przedstawiciel pomylił się co do kierunku rzeki i skończyło się na kupnie Sarre.

Wiktor Emanuel zrobił jednak co mógł, aby upiększyć wnętrze niechcianego zamku według swojego niezwykłego gustu. Trudno było bardziej zaznaczyć motyw myśliwski: rogi dzikich koziorożców wiszą wzdłuż głównego hallu, a tysiące czaszek białych kozic wpleciono w gipsowe girlandy i rogowe medaliony, otaczające wypchane łby koziorożców . Muzeum dumne jest jednak najbardziej z posiadania pierwszego zabitego przez króla koziorożca. Według słów kustosza, wiele spośród wypchanych tu zwierząt zakończyło życie w sposób naturalny, ale oczywiście dbający o swoją reputację znakomitego myśliwego Wiktor Emanuel nie chciał tego faktu rozgłaszać.

Poświęcona dynastii sabaudzkiej pozostała część zamku jest miejscem pielgrzymek włoskich monarchistów — pełno tu drzew genealogicznych, portretów i fotografii, a ściany wylepione są artykułami prasowymi na temat żyjącej dziś na wygnaniu rodziny królewskiej.

Castello di Saint-Pierre i Castello Sarriod de La Tour

W odległości pięciu minut dalszej jazdy pociągiem, nad skalistym urwiskiem położony jest otoczony murami i wieżami Castello di Saint-Pierre (IV-X 9.00-12.00 i 15.00-19.00, zamkn. wt. z wyjątkiem VII i VIII; 2000 L). W tym wzniesionym w XII, ale przebudowanym w XVIII wieku zamku mieści się małe, interesujące głównie dla ornitologów muzeum przyrodnicze.

Niedaleko od głównej drogi, trochę za Saint-Pierre, na małym niewidocznym z drogi wzgórku ponad rzeką stoi Sarriod de La Tour (V-IX śr.-pn. 9.30-12.00 i 15.00-19.00; 2000 L). Ta otoczona budynkami gospodarczymi budowla swoim wiejskim charakterem przypomina bardziej średniowieczną wieżę niż zamek. W niezliczonych salach można podziwiać piękne freski, a także zwiedzić muzeum archeologiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *