Mediolan – Gastronomia

Gastronomia

Jedzenie (przynajmniej w południe) jest przez pracowitych mediolańczyków traktowane bardziej jako przykry obowiązek niż przyjemność, a centrum zdominowane jest przez paninotece i bary szybkiej obsługi. Jest tu jednak także duża liczba dobrych resturacji, i mimo że są one generalnie droższe, niż gdzie indziej we Włoszech, często można zapłacić poniżej 20 OOOL za pełny obiad.

Targi i supermarkety

Na odbywających się codziennie (oprócz niedziel) w różnych punktach miasta targach ulicznych można tanio kupić sery, kiełbasy, owoce i wszystkie inne potrzebne produkty żywnościowe. Wyczerpującą listę targów podaje w kolumnie „Mercati“ dziennik Corriere della Sera. Z supermarketów najbardziej w centrum położone są Standa, Via Torino 37 i na Piazza Castello, oraz Esselunga, Viale Piave 38 (koło Porta Venezia).

Paninotece, bary szybkiej obsługi i lokale samoobsługowe

Brek, Via del Duca 5. Dobra restauracja samoobsługowa. Znakomity wybór sałatek i ciepłych potraw przyrządzanych na miejscu.

Cantinetta, Via Santa Maria Segreta 6. Wspaniałe kanapki i wino domowe.

China Express, Piazza Beccaria 4 (•705015). Samoobsługowy chiński bar szybkiej obsługi w centrum miasta.

Ciao. Sieć dobrych, niedrogich barów: na Via Dante, na rogu Via Meravigli, Corso Europa 12, Corso Buenos Aires i Via Fabio Filzi (koło Stazione Centrale).

Italy & Italy. Inna sieć barów. Dobre spaghetti, pizza i musujące wino. Largo Carrobio, Corso Buenos Aires 7 i Corso Venezia 7.

Lunico, Via Palermo 20. Urozmaicone kanapki i sałatki. Klientela przeważnie młoda.

Latteria Unione, Via Unione 6, niedaleko kościoła San Satiro na Via Torino (tylko w południe). Dobra dla jaroszy.

Pagnotta, Via Bergamini 7, koło Universita Statale. Pełna studentów. Niedrogie posiłki i kanapki.

Restauracje i pizzerie

Abele, Via Temperenza 5. Ciepła, ale zadymiona atmosfera. Specjalizuje się w rizottach. Otwarta tylko wieczorami. Zamkn. pn. MMI Pasteur.

Artisti, Corso di Porta Ticinese 16. W pobliżu kolumnady San Lorenzo. Popularna wśród robotników. Wieczorami zatłoczona. Tramwaje #8, # 15 i # 19. Zamkn. nd.

La Bruschetta, Piazza Beccaria 12. Zawsze pełna, więc trzeba długo czekać na stolik. Dobre położenie, dobra pizza, niewysokie ceny… i bezpłatna bruschetta (sucharek podawany z pomidorami, czosnkiem i oliwą). MM 1 San Babila lub Duomo.

Da Franco, Via Donatello 5. Malutka trattoria. Lubiana przez studentów pobliskiego wydziału architektury. Ryby zawsze w menu. Ostatnie zamówienia o 21.30. MM2 Piola lub Loreto. Zamkn. sb. i nd.

Da Maria, Via Grubicy de Dragon, róg Viale Montello. Solidna, tradycyjna kuchnia, na obrzeżu drogiej dzielnicy handlowej. Można spotkać modnych, zamożnych klientów. MM2 Moscova. Zamkn. sb. wieczór i nd.

Mergellina, Via Molino delle Armi 48. Pizza średnia, ale ceny nie do pobicia. Tramwaj # 15, autobus # 96 lub # 97. Zamkn. wt. i śr. w południe.

Officina, Viale Monza 140. W pobliżu dawnej siedziby partii socjalistycznej, nadal znana jako trattoria socjalistyczna. Dobre, pikantne dania, wspaniała atmosfera, ale bywa zatłoczona. MMI Turro. Otwarta tylko wieczorami. Zamkn. pn.

Osteria Strippoli, Via Boccaccio 15. Trattoria samoobsługowa w pobliżu Santa Maria delle Grazie. Specjalizuje się w przystawkach tak obfitych, że same mogą stanowić główne dania. Dobre mięso z rusztu i kiełbasa. Sławna z win apulskich. MMI Concilazione lub Cadorna. Zamkn. nd.

Pasta e Fagioli, Via Venini 54. Jak sugeruje nazwa, specjalizuje się w daniach mącznych i fasoli. Warto spróbować także scamorza (mozzarella opiekana do miękkości na ogniu). MM Loreto. Zamkn. śr.

Pattaya, Via Murtori 10. Dobra, niedroga kuchnia tajlandzka. Zwyczajna, miła atmosfera. Tramwaje #29 i #30.

Da Rino Vecchia Napoli, Via Chevez 4. Z dala od centrum, ale przyjechać warto. Kilka lat temu wygrała europejski konkurs na pizzę. Ceny umiarkowane, a wybór ogromny. Tramwaj #33 lub autobus # 56.

Rondine, Via Spartaco 2. Również daleko, ale pracuje tu szef kuchni jednej z najsłynniejszych restauracji w mieście. Dania zarówno tradycyjne, jak i bardziej nowatorskie. Lepiej zjawić się wcześniej. Autobus # 84. Zamkn. nd.

Spontini, Via Spontini, róg Corso Buenos Aires. Tylko jeden rodzaj pizzy: grube, miękkie ciasto z dodatkiem pomidorów, sera i sardeli (pizze różnią się tylko wielkością). Tanie jak na to, co się dostaje. Otwarta w południe. Podaje się także lasagne. MMI Lima lub Loreto. Zamkn. pn. i wt. w południe.

Stalingrado, Via Biondi 4. Politycznie określona restauracja o długiej tradycji. Klientela młoda. Czynny także bar. Ceny niewysokie. W lecie otwiera się mały ogródek na zewnątrz. Autobus #61 i #78. Zamkn. nd.

Stella d’Oro, Via Vonizetti 3. Ma w Mediolanie status instytucji. Ceny niewygórowane. Autobus # 60 lub # 62. Zamkn. sb.

Ungherese, Largo La Foppa 5. Domowa kuchnia węgierska. Wnętrze niewielkie i proste. Nie jest tania. MM2 Moscova. Zamkn. nd.

Veneta, Corso di Porta Romana 103. Miły lokal. Specjalizuje się w kuchni weneckiej, zwłaszcza Fegato alla Veneziana (gotowane w oliwie cieniutkie plasterki wątróbki i cebuli). Tramwaje #13, #29 i #30. Zamkn. nd.

Kawiarnie i bary

Poza tradycyjnymi kawiarniami w galerii Vittorio Emanuele, istnieje wiele supermodnych nocnych kawiarni w Navigli i Ticinese, a w Brera pewna liczba lokali nieco wytworniejszych od nich. Niezależnie jednak od charakteru, są one wszystkie raczej drogie. Wiele z nich prowadzi także kuchnię, a niektóre otwarte są i w dzień, i w nocy.

Bar Magenta, Via Carducci 13. Wystrój w stylu lat dwudziestych. Bardzo modny, często zatłoczony. Można tu zarówno zjeść kanapkę na drugie śniadanie, jak i wypić nocnego drinka.

Berlin Cafe, Via Gian Giacomo Mora 9. „Mały Berlin” przy niewielkiej uliczce, w bok od Corso di Porta Ticinese.

La Briosca, Via Ascanio Sforza. Zapchany dużymi grupami grających na gitarach hippisów.

Camparino, Piazza Duomo 21. Chyba najstarszy bar w Mediolanie. To właśnie tu wynaleziono Campari. Ceny wysokie nawet jak na standardy mediolańskie.

Chimera Magazine Cafe-Book, Via Cicco Simonetta 11. Kawiarnia oraz księgarnia. Klientela częściowo homoseksualna. Od czasu do czasu wystawy i koncerty. Otwarty tylko w dni powszednie.

Osteria del Pallone, Via Gorizia, róg Alzaio Naviglio Grandę. W gustownym wnętrzu podaje się wódki i lody. Dwadzieścia lat temu tak wyglądały wszystkie mediolańskie osterie.

Pois, Colonne di San Lorenzo. Kiedyś najmodniejszy bar w Mediolanie. Klientela składa się głównie ze studentów-pozerów.

Portnoy Cafó, Via De Amicis, róg Corso di Porta Ticinese. Jedyna kawiarnia w Mediolanie, w której odbywają się wieczory poezji.

Racana Pub, Via Sannio 18 (•589027). Kierownikiem jest Brytyjczyk. Angielska kuchnia i piwo. Poza centrum. Autobus # 90 lub #91.

Resentin Caffe, Via Mercato 24. Trzydzieści pięć rodzajów wódki grappa i duży wybór win. Poza tym kawa oraz gazety i czasopisma do przeglądania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *