LOMBARDIA PÓŁNOCNA: JEZIORA I GÓRY

„Piękna włoskich jezior nie da się opisać, a jeśliby się dało, nikt by się tego nie podjął” — napisał Henry James, ale całe pokolenia literatów opisywały region w duchu podobnego zachwytu. Jeziora niewątpliwie na to zasługują, a ich piękno jest rzeczywiście niezwykłe. Nic dziwnego, że najbardziej romantyczni i melodramatyczni twórcy włoskich oper, Verdi, Rossini i Bellini, wynajmowali przybrzeżne wille, by móc w tych okolicach pracować. Brytyjscy i niemieccy poeci romantyczni także wyrażali się o jeziorach z podziwem, utrwalając w ten sposób ich istnienie w świadomości północnych Europejczyków. Wynikiem tego jest masowy napływ starszych wiekiem wczasowiczów z północy, którzy przyjeżdżają w lecie, aby podziwiać wyśnioną Italię i wielkimi łykami pić z „pucharu ciepłego południa”, żeby użyć słów Keatsa.

Dosłowne picie wody z jezior byłoby nierozsądne, gdyż są one bardzo zanieczyszczone. Como nazywane jest przez tubylców „ubikacją Włoch”, a i na brzegach niniejszych jezior, np.: Iseo, rozwinął się przemysł. Nie zniechęca to tłumów żeglarzy i amatorów windsurfingu, a w środku lata trudno zwalczyć pokusę kąpieli. Najczystszym jeziorem jest Garda, ale można kąpać się i gdzie indziej; unikać należy tylko widocznie brudnych odcinków wybrzeża i starać się nie pić wody.

Dla szukających atrakcji innych, niż pływanie i sporty wodne, najlepsze są Maggiore i Como, gdzie na brzegach i wysepkach znajdują się bujne ogrody botaniczne i luksusowe wille.

W górzyste tereny pomiędzy jeziorami wcinają się liczne doliny. Ich niższe partie są prawie wszędzie usiane (zabudowane) zakładami przemysłowymi, a rzeki zredukowane do wielkości strumyków przez hydroelektrownie, ale w głębi są rejony nie naruszone przez cywilizację i doskonale nadające się do spacerów. Jest tu też pewna liczba ośrodków narciarskich.

Na północy prowincji warto zwiedzić także dwa miasta, Bergamo i Brescię. Położone na wzgórzu, otoczone murami Bergamo może się poszczycić jednym z najpiękniejszych, historycznych starych miast we Włoszech, a poza tym stanowi dobrą bazę do zwiedzania jezior Como i Iseo oraz górzystej okolicy pomiędzy nimi. Leżąca dalej na wschód, w połowie drogi między Lago d’Iseo a Lago Garda, Brescia, jest najbardziej znana z przemysłu zbrojeniowego, ale posiada także interesujące stare miasto i położenie ułatwiające wycieczki w góry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *