Lago di Garda – Brzeg wschodni

Brzeg wschodni

Leżące w cieniu masywu Monte Baldo, główne ośrodki wypoczynkowe wybrzeża wschodniego są najczęściej zatłoczone. Tłok najłatwiej znieść w Torbole, gdyż są tam doskonałe warunki do windsurfingu, oraz w Malcesine, które posiada ładne, stare centrum i jest dobrą bazą do wycieczek pieszych lub rowerowych po okolicznych górach. Dalej na południe jest już niewiele ciekawych miejsc: Garda posiada kilka starych pałaców i siatkę wąskich, brukowanych uliczek, ale przyjemna jest tylko wczesnym rankiem, gdy na ulicach są jedynie rybacy; zaś Bardolino może się pochwalić tylko swoim słynnym winem.

Torbole

Znajdujące się na północnym krańcu jeziora TORBOLE, odegrało ważną rolę w toczonej w XV wieku wojnie między władcami Mediolanu, Viscontimi a Wenecją, kiedy to lądem przywieziono flotę okrętów wojennych i spuszczono je tu na jezioro. Dzisiaj elementem dominującym pozostaje woda. Miasto ze swoim Circolo Yerlico (codz. 9.00-17.00) stanowi centrum windsurfingu nad Garda, gdyż jest tu wiele możliwości nie tylko wypożyczenia sprzętu, ale i pobierania lekcji od instruktorów. Biuro AAST nad jeziorem, na południe od dawnego portu, dysponuje szczegółowymi informacjami na ten temat. Wart polecenia jest np. Surfcenter Camping Al Port (V-X). Tygodniowe wypożyczenie sprzętu windsurfingowego i łódki kosztuje ok. 150 OOOL. Wśród licznych hoteli wyróżniają się Nalały, na tyłach Piazza Alpini, który wynajmuje pokoje dwuosobowe za 25 OOOL (posiada też saunę), i Pensione Ischia, Via Matteotti 24, gdzie za pokój dwuosobowy płaci się 34 OOOL (przy hotelu jest ogród z drzewkami cytrynowymi i winoroślą). W pobliżu miasta położone są też liczne kempingi.

Malcesine

14 kilometrów na południe, w cieniu zielonych zboczy, leży spokojna miejscowość MALCESINE o nieco innym charakterze. To popularne wśród wczasowiczów po pięćdziesiątce stare miasto z kolorowymi pałacami i brukowanymi uliczkami, należy do najładniejszych nad Garda, choć oczywiście nie brak i tu nowoczesnych hoteli, barów i restauracji. Tuż nad wodą wznosi się zwieńczona wieżyczkami, XIlI-wieczna twierdza Rocca, zbudowana, tak jak zamek w Sirmione, przez rodzinę Scaglieri (w lecie codz. 9.00-13.00 i 15.00-20.00; w zimie tylko sb. i nd.). Warto wejść do środka, zwiedzić małe muzeum i obejrzeć widoki z wieży, ale szerszą panoramę okolicy można zobaczyć po wyjechaniu kolejką linową na Monte Baldo (prawie 2 tys. metrów n.p.m.). W zimie wyciąg krzesełkowy i sześć innych obsługuje tu 11 km tras narciarskich.

Biuro AAST na biegnącej od portu wzdłuż jeziora w kierunku północnym Via Capitanato, dysponuje mapami z oznaczonymi szlakami pieszymi, prowadzącymi po pobliskich górach. Zamiast chodzić pieszo, można po górach poruszać się rowerem. Znajdujące się przy górnej stacji kolejki na Monte Baldo biuro firmy Ciclo Baldo wypożycza górskie rowery, plecaki i sprzęt biwakowy za 30 OOOL (razem z ubezpieczeniem). Można stąd zjechać widokową trasą na dół w ciągu 4-6 godz.

Większość miejsc noclegowych w Malcesine zajmują zwykle grupy wczasowiczów, tak, że wybór jest dość ograniczony. Garni Catullo na Via Francesco e Giovanni Priori (•045/7400352), posiada pokoje dwuosobowe z łazienką za 34 OOOL. Podobne ceny oferuje hotel Casa Gaby (045/7400288), do którego dochodzi się z głównej, prowadzącej wzdłuż jeziora na północ drogi, skręcając w oznaczoną drogowskazem stromą ścieżkę w górę. Tanie jedzenie jest tu także rzadkością, ale położona nad starym portem restauracja La Pace serwuje drugie dania za maksimum 10 OOOL, a usytuowana przy głównej drodze na południe od centrum Pizzeria Da Gigi jest również godna polecenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *