Imperia

Imperia

W roku 1923, na mocy dekretu Mussoliniego, nową stolicą prowincji została IMPERIA. Powstała ona z połączenia miasteczek ONEGLIA i PORTO MAURI-ZIO, leżących po dwóch stronach rzeki Impero. Położona na wschodzie Oneglia odznacza się dużymi zbiornikami oliwy na nabrzeżu portu, a Porto Maurizio wznosi się zygzakowato od plaży i przystani jachtów w górę wzgórza. Główną arterią miasta jest Corso Matteotti. Pod nr.22 mieści się biuro AAST (w lecie pn.-sb. 8.00-14.00 i 16.00-19.00; w zimie tylko rano), które dysponuje rozkładem jazdy wszystkich autobusów w tej prowincji. Wiele z nich zatrzymuje się przed samym biurem (bilety kupuje się w sąsiedniej kawiarni). Równolegle do Corso Matteotti biegną ulice handlowe, a za szczytem wzgórza znajduje się duży kryty targ artykułów żywnościowych.

Poza schodkowatymi uliczkami w Starym Mieście, Imperia nie ma żadnych zabytków, ale jest tu zwykle szansa na wolny pokój, gdy wszystkie inne miejscowości są przepełnione. Hoteli najlepiej szukać w rejonie między Corso Matteotti a morzem. Najprzyjemniejszy jest tu Ariston, Via Privata Rambaldi 7 (• 0183/61694), z pokojami dwuosobowymi z łazienką za 45 000 L. Niżej położone są liczne hotele, w których oprócz noclegu można skorzystać ze śniadań i kolacji. Przykładowo, Pensione Irene, Via Rambaldi 30 (•0183/62996) i Pensione Paola, Via Pirinoli 34 (•0183/650343) oferują pełne utrzymanie dla jednej osoby za 28000 L, lub za tę samą cenę pokój dwuosobowy.

Na północ do Dolcedo

Z Imperii w głąb prowincji wiedzie dolina w dużej mierze rolnicza. Wśród morza szklarni wyrastają co chwila, jak oazy na pustyni palmy, a na wzgórzach rosną gaje oliwek, pod którymi rozciągnięte są sieci do zbioru plonów. Autobusy w kierunku PRELA (co 30 min.) mijają szereg wysoko położonych miasteczek, m.in. DOLCEDO nad rzeką Prino, którą przecinają średniowieczne mosty, a wzdłuż brzegów biegną arkadowe podcienie. Ta część Ligurii nazywana jest „Riviera dei Fiori”. Pod ochroną szklanych lub wiklinowych baldachimów bowiem, na wszystkich zboczach pomiędzy Imperią a San Remo rosną kwiaty, które zrywane są każdej nocy i przewożone na targ kwiatowy w San Remo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *