Genua – Gastronomia i rozrywka

Gastronomia i rozrywka

Jeden cały, spędzony w Genui dzień nie wystarczyłby do odwiedzenia dziesiątków restauracji, od prostych trattorie do eleganckich XIX-wiecznych caffe. Najtańsze znajdują się w okolicy portu i otwarte są jedynie w południe. Wieczorem natomiast odnosi się wrażenie, że życie nocne nie jest tu specjalnie bogate. Genueńczycy lubią spędzać wieczory w domu, a jeśli już wychodzą, to zwykle do teatru lub opery. Istnieje tu jednak kilka małych barów i klubów muzycznych, a w czasie roku akademickiego działają też małe kluby filmowe. W lecie najlepiej jest pojechać do jednej z kawiarni nadmorskich w Albaro.

Gastronomia

Najlepiej znaną specjalnością liguryjską jest pesto. Sporządza się je z bazylii, orzeszków pinii, oliwy i parmezanu i używa się jako sosu do dań mącznych lub miesza z gęstą zupą jarzynową minestrone. Innym lokalnym przysmakiem jest torta pasqualina, zapiekanka ze szpinaku, sera i jajek, bardzo często sprzedawana jako danie barowe. Piazza Caricamento jest z kolei znane z dobrych smażonych potraw morskich na wynos. Ponadto w całym Starym Mieście pełno jest sklepików sprzedających rodzaj naleśników z grochem, zwanych farinata. Groch występuje także we wszechobecnej w Ligurii, ale rzadko spotykanej gdzie indziej, zuppa di ceci. Pożywniejsze dania, np. befsztyk z sałatką, serwuje Caffe Royal przy Via di Macelli di Soziglia, a w studenckiej knajpce przy Via Balbi 15r można dostać apetyczne panini.

Najlepsze i najtańsze obiady serwują na Starym Mieście. Dobrze znaną restauracją, gdzie warto spróbować potraw kuchni lokalnej, jest Sa Pesta, Via Giustiniani 16r (zamkn. sb. wieczór i nd.; zamykana jest wcześnie i trzeba być przed 19.30). Tylko w południe otwarta jest Corona di Ferro, Vico Inferiore del Ferro 11 (uliczka ta prowadzi do Via di Macelli di Soziglia) z menu firmowym za 15000 L, oraz Trattoria Luciano e Mimma, Corso M. Quadrio 4 (na skraju portu), gdzie za 9000 L można zjeść trzydaniowy posiłek, a w sezonie serwuje się wraz z aperitifem przystawkę fave (bób, który trzeba obrać samemu). Nieopodal, przy Salita Santa Maria di Castello, mieści się niedroga Puci dei Trilli (zamkn. śr. wieczór), a nieco w dół od Stazione Principe jest trattoria-pizzeria Florida.

Trattoria Lombarda, przy Via San Bernardo, specjalizuje się w daniach i winie z Sardynii i zwykle jest pełna (posiłek kosztuje ok. 20000 L od osoby). Dobrą reputację w zakresie przysmaków liguryjskich ma Genio, Salita San Leonardo 61 (zamkn. nd.; wskazana rezerwacja; • 546463). Wspaniały obiad składający się z potraw morskich (w tym małży-brzytw o charakterystycznie wydłużonym kształcie), domowych dań mącznych i puddingu kosztuje tu 30000 L od osoby. Do restauracji dochodzi się skręcając w Via Fieschi na Piazza Dante, a następnie w pierwsze schody po lewej stronie (Salita San Leonardo). W pobliżu Stazione Principe, na Via San Carlo, znajduje się ponadto bardzo dobra restauracja chińska, Hong Kong Trattoria.

Bary i kluby

Liczne bary usytuowane są wśród lokali ze striptisem i domów publicznych, na biegnącej wzdłuż wybrzeża, dosyć nieprzyjemnej Via Gramsci. Nieco spokojniejsze miejsca można znaleźć przy ulicach odchodzących od Via XX Settembre. Miły jest, na przykład, położony w pobliżu Piazza Dante na Via Ceccardi AUTnsieme, a bliżej Stazione Brignole Cin-Cin na Via Cesarea i American Bar na Via Maragliano. Dla spragnionych angielskiego piwa, tuż przy Via San Lorenzo, na Vico Casana, znajduje się Brittania Pub. Jest on otwarty cały dzień, ale nabiera życia dopiero wieczorem, gdy oprócz miejscowych Włochów zjawiają się tu mieszkający w Genui cudzoziemcy .

W mieście jest też pewna liczba klubów i kawiarni muzycznych. Przy końcu Via Balbi (nieopodal Stazione Principe; trzeba wyjść schodami koło Farmacia Pescetto na mały placyk Piazza Santa Brigida) ukryty jest przyjemny, choć zadymiony klub i bar Panteca Volante, gdzie prawie zawsze wieczorami grają zespoły muzyczne. „Alternatywny” Psycho Club, Scaletta Carmagnola 7, położony jest w pobliżu Piazza Ferrari (trzecia uliczka w lewo idąc w górę Via XXV Aprile). W dawnym kościele na Via Mądre di Dio, przy trasie szybkiego ruchu, ma swą siedzibę centrum sztuki Centro Sociale Occupato Autogestita (dojście schodami i wąskimi przejściami w dół od Piazza di Sarzano).

W centrum tym w większość piątków i sobót można posłuchać jazzu i reggae. Wieczory jazzowe odbywają się w czwartki w Louisiana Jazz Club, Piazza Matteotti 20 (w Palazzo Ducale), a zespoły bluegrass występują w poniedziałki w The Patio, Via Oberdan 22, w Nervi (zob. poniżej).

Kultura

Miejscowe dzienniki, II Secolo XIX i L’Agenda, rozdawane bezpłatnie w biurach AAST i EPT, posiadają aktualne kroniki wydarzeń kulturalnych. Dwa główne teatry Genui, Teatro Duse i Teatro Politeama, mieszczą się odpowiednio na Via Martin Piaggio i Via Bacigalupo.

Ważniejsze brytyjskie i amerykańskie zespoły muzyczne występują zwykle w Teatro Yerdi, na Piazza Oriani w Sestri Ponente (częste połączenia kolejowe i autobusowe; informacje na plakatach). Opera genueńska mieści się w Teatro Margherita, Via XX Settembre 16a, ale odbywają się tu także przedstawienia baletu i koncerty muzyki klasycznej (szczegóły w prasie lokalnej).

Miesięcznik studencki La Rosa Purpurea del Cairo publikuje bieżący program koncertów, przedstawień i filmów. W czasie roku akademickiego można go otrzymać na Via Terralba 4/r (na wschód od Piazza Verdi, trzeba iść Via Tolemaide i Corso Aldo).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *