GATUNKI WIN W RÓŻNYCH REGIONACH WŁOCH

Północ

Piemont dorównuje Toskanii jako producent najlepszych włoskich win czerwonych. Najsłynniejsze są tradycyjne gatunki win starych: Barolo. Barbaresco i Barbera (to ostatnie jest najdroższe). Naco dzień lepsze są wina robione z winogron dolcetto. zwłaszcza młode i lekko schłodzone Dolcetto dAlba. Najbardziej chyba znane jest musujące Asti Spumante („spumante” oznacza po włosku wina wyrabiane taką metodą, jaką produkuje się szampan). Jest to wino słodkie, chociaż w ostatnich latach usiłowano upowszechnić Spumante wytrawne. Trzy regiony północno-wschodnie: Trydent-Górna Adyga. Wenecja oraz Frulia Wenecja Julijska, w odróżnieniu od Piemontu, który słynie z win tradycyjnych, rozwinęły produkcję win charakterystycznie francuskich i niemieckich. Merlot. Cabernet. białe Pinot. Pinot grigio, Miilerthurgau. Riesling. Chardonnay i Gewrztraminer wyrabiane w tych regionach są wszystkie bardzo dobre. Szczególnie górna Adyga celuje w produkcji znakomitych, orzeźwiających, aromatycznych i tanich win białych.

Rodzaje wina bardziej znane w Europie: Bardollino. Ilalpolicella iSoaie pochodzą wszystkie z okolic Werony i jak wiele win włoskich smakują tym lepiej, im bliżej jest do regionu, z którego pochodzą. Najbardziej znanym winem Emilii-Romanii jest Lambrusco. ale kupować należy tylko DOCLambrusco. które jest równie tanie, a bardziej godne polecenia. Wina z Lombardii i Ligurii nie są niestety szerzej znane, mimo że prowincje te produkują wina o smaku niepowtarzalnym. Domy towarowe w Mediolanie obfitują w wina z Oltrpo Pavese. a północne rejony Valtellino i Brescia są ojczyzną doskonałych wid takich jak czerwone Franciacorta. oraz białe musujące Cadel Bosco. Liguria produkuje praktycznie tylko dwa rodzaje wina. orzeźwiające wytrawne Cinque-Terre. oraz słodkie, wyrabiane z częściowo wysuszonych winogron, niesłychanie drogie Sciacchetra.

Środkowe Włochy

Toskania dominuje w przemyśle winiarskim środkowych Wioch. Chianti może być bardzo dobre, ale lepiej unikać butelek, które wydają się bardzo tanie. Warto zdobyć informacje na temat najlepszych lat dla czerwonych win, ale stosunkowo niedawne roczniki Chianti są zwykle również wysokiej jakości. Dwa inne sławne czerwone wina toskańskie. Brunello diMonlalcino i Vino Nobile di Montepulciano. należą do najdroższych we Włoszech. Z tańszych można kupić np. Rosso diMontalcino. Dwoma popularnymi gatunkami wina białego są I’eroaccia di San Gimignano. oraz orzeźwiające Galestro. Toskania znana jest także z Vin Santo, słodkiego mocnego wina. w którym tradycyjnie macza się herbatniki.

Lacjum. Umbria i Marche słyną najbardziej ze swoich orzeźwiających białych win wytrawnych. Umbryjskie Orneto, niegdyś głównie półsłodkie. zyskało popularność jako wino wytrawne, choć czasem można jeszcze spotkać wersję tradycyjną. Wino z Lacjum pochodzi głównie ze wzgórz wokół Rzymu. Najbardziej znane są Est! Cst! Fst! i Frascati. na których jakości nie zawsze jednak można polegać. Najlepsze czerwone wina z tych trzech regionów pochodzą z Marche. np. Rosso Conero. ale warto też spróbować tamtejsze białe Verdicchio dei Castelli di Jesi.

Abrazja produkuje niewiele win. Tutejsze czerwone wino to. prawie zawsze mocne i ostre Montepulciano dAbrum. białe zaś to Trebbiano dAbruzzo. Natomiast Cerasuola jest to różowa odmiana Montepulciano Wina z Molise smakują podobnie, ale nazwy mają własne: Biterno i Pentro (zarówno białe jak i czerwone).

Południe

Z wyjątkiem nielicznych, wina południowe nie mają dobrej marki. Typowym dla Południa regionem jest największy producent wina w kraju — Apulia. Większość produkcji tego regionu używana jest do wzmocnienia win stołowych z północy, lub sprzedawana jest w pięciolitrowych butlach kosztujących kilka tysięcy lirów. Istnieje tu jednak kilka win DOC, a szereg producentów rozpoczęło wyrób win lepszych, takich jak czerwone i różowe Castel dei Monte Wulkaniczne stoki Wezuwiusza w Kampanii należą do najstarszych obszarów uprawy winorośli we Włoszech, choć. podobnie jak gdzie indziej na południu, nie powstają tu wina szczególnie atrakcyjne. Na wyspach Ischia i Capri wyrabia się niezłe wina stołowe, a białe i czerwone Lacryma Christi z podnóży Wezuwiusza oznacza się tez dobrą jakością. Najlepsze z białych win Kampanii są Greco di lufo iFiano diAvellino. Pośród win czerwonych wyróżnia się wspaniałe, choć drogie wino Taurasi. Aglianico. gatunek winogron, z których produkuje się Taurasi używany jest dalej na południu, w Basilicacie, do produkcji Aglianico del Vulture, które jest jedynym winem DOC w tym regionie. Spośród innych win warto spróbować słodkiego, musującego Mahasia oraz Moscato. Tradycyjne, ostatnio w nieco zmienionej formie, Ciro jest produktem eksportowym Kalabrii. Z uwagi na swoje położenie na południowym krańcu Włoch. Kalabria jest także producentem win słodkich, takich jak Greco di Bianco. Sycylia kojarzy się głównie ze wzmocnionym winem Marsala. ale słynie także jako producent znakomitych win stołowych Corn iRegaleali. Wina te (czerwone i białe) nie należą do DOC, ale ze względu na swoją jakość są popularne w całych Włoszech (zwłaszcza Coiro).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *