Bergamo

Bergamo

BERGAMO leży w odległości zaledwie 50 kilometrów od Mediolanu, ale wyglądem i atmosferą bliższe jest Alpom niż miastom Niziny Padańskiej. Składa się z dwóch odrębnych części: położonej niżej, współczesnej dzielnicy Bergamo Bassa i zbudowanego na wzgórzu, prawie 400 metrów wyżej, Bergamo Alta. Bergamo Bassa nie jest specjalnie interesujące, łączy pozbawione charakteru przedmieścia i pretensjonalne neoklasyczne centrum. Natomiast Bergamo Alta jest jednym z najpiękniejszych starych miasteczek we Włoszech, gdzie w czasie weekendów przyjeżdżają tłumnie strudzeni pracą mediolańczycy, aby odpocząć w górskim powietrzu, pochodzić po starych uliczkach i odetchnąć spokojniejszym rytmem życia.

Bergamo zawdzięcza wiele swego uroku Wenecjanom, którzy w czasie 350 lat swego panowania w mieście budowali domy i pałace z ozdobnymi gotyckimi oknami i umieszczali na fasadach budynków, placach i gdzie tylko się dało symbol republiki — lwa weneckiego. Najbardziej uderzającą cechą są jednak opasujące miasto mury i bramy obronne. Te dzisiaj podniszczone, pokryte patyną czasu i porośnięte bluszczem, mury wytrzymały wszystkie ataki obcych armii, aż do 1796 roku, kiedy francuskie wojska rewolucyjne zdobyły miasto szturmem i zakończyły długotrwałe rządy weneckie.

Przyjazdy noclegi

Stacja kolejowa znajduje się na końcu głównej alei Bergamo Bassa, Piazzale Marconi, a dworzec autobusowy na prawo stamtąd, na Via B. Bono. Główną aleją do Bergamo Alta kursują z Piazzale Marconi autobusy # 1 i #3. Można też wysiąść z autobusu przy stacji kolejki u stóp wzgórza i nie dopłacając, nic wyjechać w górę kolejką. Bilety, jak zawsze, trzeba kupić przed wejściem do autobusu (można je nabyć w sklepie skórzanym koło przystanku autobusowego).

Biura EPT, na rogu Via Paleocapa i Viale Papa Giovanni XXIII (biuro przeniesione z Viale Vittorio Emanuele 4; pn.-pt. 9.00-12.30 i 15.00-18.30, sb. 9.00-12.00), nie ma po co odwiedzać, chyba że chcesz uzyskać informacje na temat prowincji (np. regionu jezior), a nie samego miasta. Takimi informacjami i planami miasta dysponuje biuro AAST przy Piazza Vecchia w Bergamo Alta.

Zatrzymać się najlepiej w czystym, nowoczesnym schronisku młodzieżowym, Via G. Ferraris 1 (*035/342349; zamkn. 15X1-15II). Z placu Porta Nuova dojeżdża się tam autobusem # 14 (kierunek S. Colombana; 15 min.), z którego należy wysiąść na przystanku za nowoczesnym kościołem i kawiarnią Red Mountain. Nocleg dla posiadaczy kart YHA kosztuje 8000L i obejmuje skąpe śniadanie, natomiast za niezbyt dobry obiad płaci się dodatkowo 7000L.

Tańsze hotele znajdują się w Bergamo Bassa. Najbliżej starego miasta, w pobliżu Accademia Carrara, położony jest Mammagrande, Via N. Sauro 7 (•035/218413; autobus #9a, #9b i #9c z Porta Nuova), gdzie pokój dwuosobowy kosztuje 23 OOOL. Jeszcze tańszy jest leżący w odległości 15-minutowego spaceru na zachód od stacji kolejowej hotel Antica Trattoria della Brianza, Via Broseto 6 la (*035/253338; pokój dwuosobowy – 20 OOOL; autobus # 11 z Porta Nuova, wysiada się przy warsztacie Esso). Również na zachód od stacji położony jest prowadzony przez rodzinę właściciela, w miarę przyjemny hotel i pizzeria Yalentina, Via Quarenghi 35 (• 035/237177; obecna nazwa Isabella), gdzie pokoje dwuosobowe kosztują 23 OOOL. Ze stacji kolejowej trzeba iść Via Bonimelli, a następnie skręcić w prawo (10 min.). Bliżej stacji znajduje się często przepełniony Sant’Antonio, Via Papa Giovanni 23 (*035/210284), z pokojami dwuosobowymi po 26 OOOL.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *