Arvier i Valgrisenche

Arvier i Valgrisenche

Valgrisenche, położona kilka kilometrów na zachód od Val Di Rhemes, jest najdzikszą i najmniej dostępną ze wszystkich dolin Valle d’Aosta. Jedyne kursujące z Aosty w głąb doliny autobusy odchodzą w lecie o 7.00 i 18.00, a w zimie tylko o 17.30, choć pociągi i autobusy przelotowe zatrzymują się w miejscowości ARVIER, u ujścia doliny. Ta położona nad stromym wąwozem, jedna z najurokliwszych wiosek w regionie posiada średniowieczne, pełne krętych uliczek i kamiennych domów centrum oraz zabytkowy rzymski most nad wąwozem. Ponadto miejscowość jest sławna z wyrabianego tu, podobno najlepszego w regionie, wina.

Założony w XIX wieku hotel Col du Mont (• 0165/99001), jest nie tylko najstarszy w Valle d’Aosta, ale także czysty, wygodny, przyjemny i stylowy. Zależnie od pory sezonu pokoje dwuosobowe bez łazienki kosztują tu 25 000-37 000 L. Ponieważ od października do czerwca jest on zamknięty, przyjeżdżając poza latem można zatrzymać się w Beau Sejour (• 0165/99016), gdzie za pokój dwuosobowy z łazienką płaci się 34000 L. Na parterze hotelu znajduje się popularna restauracja i bar.

Ponieważ ruch samochodowy w dolinie jest niewielki (zwłaszcza poza sezonem) trudno jest złapać okazję w górę doliny. Jeśli się to nie uda, można prosić o podwiezienie w barach w Arvier. A warto próbować dostać się w głąb. Po bokach tej wąskiej doliny, ponad ciemnymi sosnowymi lasami piętrzą się skaliste, przyprószone śniegiem grzbiety i choć górne partie Valgrisenche zostały zeszpecone betonową tamą znajdującego się tu rezerwuaru, dolina jest nadal urzekająca.

Szlaki zaczynają się od, osady BONNE położonej ponad rezerwuarem. Można, na przykład, wyjść na pokryty lodowcem szczyt Testa del Rutor (3486 m.). Pokonanie tego prowadzącego obok Rifugio Scavarda (1 VII-30 IX) szlaku zajmuje 4-5 godz., w tym za znakami idzie się tylko przez 2 godz.. Ponieważ żaden ze szlaków nie jest łatwy, należy mieć przy sobie dobrą mapę Gran Paradiso. Najtańszym hotelem w Bonne jest Perret (zamkn. VI i XI; • 0165/97107), gdzie pokoje dwuosobowe bez łazienki kosztują 37 500 L. Posiada on też restaurację i bar.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *